Belediye Meclis toplantısının en küçük üyesi

Haliliye Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısında önemli kararlar alınırken, bir meclis üyesinin toplantıya bebeğiyle katılması tebessüme sebep oldu. İş hayatında ve siyasette kadınların daha aktif rol almasıyla bu manzaraların artış göstermesi de oldukça olağan karşılanıyor.

Belediye Meclis toplantısının en küçük üyesi
banner38

Haliliye Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısının ilk oturumu dün yapıldı. Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına Belediye Başkanı Fevzi Demirkol katılamazken, meclise belediye başkan vekili Abdurrahman Beyaz başkanlık yaptı. Belediye meclisi ilk oturumunda gündeme alınmasına  karar verilen önergeler ve komisyon raporları okundu.

 

ÇANAKKALE GEZİSİ KİTAPÇIK OLUYOR

Haliliye Belediyesi tarafından her yıl Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde öğrenciler geziye götürülüyordu. Bu geziye Çanakkale Zaferi ile ilgili yarışmalarda dereceye giren öğrenciler götürülüyordu. Üstelik Haliliye Belediyesi bu gezileri geleneksel hale getirdi. Dün yapılan meclis toplantısında konuşuna konulardan biri de Çanakkale gezileri oldu. Meclise sunulan ve gündeme alınması istenen önergede Çanakkale’ye giden öğrenciler Çanakkale’yi anlatacak. Anlatan öğrencilerin yanı sıra öğrencilerin çektiği fotoğraflar ve gezide elde edilen dokümanlar bir araya getirilerek Çanakkale gezileri kitap haline getirilecek. Meclise sunulan önergenin gündeme alınması oy çokluğuyla kabul edildi.

 

KOMİSYONLAR BİRLİKTE ÇALIŞACAK

Haliliye Belediyesi tarafından geçleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için belediye bünyesinde birçok salon sporları kursu açılmıştı. Bu kurslar profesyonel ve amatör olarak gruplara ayrılıyordu. Üstelik belediyenin kurduğu bu kurslardan birçok sporcu dünyada ve Avrupa’da başarı sağlamıştı. Dün yapılan meclis toplantısında Gençlik ve Spor Komisyonu, Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Eğitim Komisyonu’nun bu alanda birlikte harekete etmesi ve çalışması gündeme geldi. Meclise sunulan önergenin gündeme alınması oy çokluğuyla kabul edildi.

 

BİLİNÇSİZ SULAMAYA ÇÖZÜM ARANDI

Şanlıurfa’da tarımın en büyük sorunlarından biri de bilinçsizce yapılan sulama, yapılan yanlış sulama ile her yıl yüzlerce metrekare toprak kullanılamaz hale geliyor. Bilinçsiz sulama sadece toprağı etkilemekle kalmıyor, toprak içinde yaşayan canlıları da etkilediği için ekolojik döngü bozuluyor. Haliliye Belediye Meclisi gündeme alınmasını istediği kararla bilinçsiz sulamaya ‘dur’ diyecek. Meclise sunulan ve gündeme alınmasına karar verilen önergede ise, suyun verimli kullanılması, gerekirse Ziraat Odası’ndan yardım alınması ve AR-GE çalışması yapılması istendi. Meclise sunulan ve gündeme alınması istenen önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

 

DBP’DEN MECLİSE YAZILI ÖNERGELER VERİLDİ

Haliliye belediye meclisinde 4 kürsüsü bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), meclise yazılı önergeler sundu ve önergelerin cevabının yazılı olarak verilmesini istedi. DBP meclise verdiği önergede, planlı ve imarlı yapılaşmanın arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar, plansız ve kaçak yapılaşmalarla ilgili olarak bugüne kadar haklarında yıkım ve para cezası verilen kişiler, imara açılması düşünülen yerler, kentsel dönüşüm konusunda plan ve projeler hakkında cevap istedi. Meclise sunulan önergenin gündeme alınması oy çokluğuyla kabul edildi.

 

PARK VE BAHÇELERDE SORULDU

DBP Grubunun, meclise sunduğu ve gündeme alınmasını istediği diğer bir konu ise park ve bahçeler oldu. Meclise sunulan ve cevabı yazılı olarak istenen önergede, belediyenin sorumluluğundan kaç tane parkın olduğu, 2017 yılında yapılması planlanan parklar, ilçede kişi başına düşen yeşil alan ve 2017 yılında yapılacak ağaçlandırma çalışmaları hakkında yazılı cevap istendi. Meclise sunulan ve gündeme alınması istenen önerge oy birliğiyle kabul edildi.

Önergelerin okunmasından sonra, komisyon raporları okundu. Meclis başkanı Abdurrahman Beyaz oturumu bir sonraki güne bırakmak üzere kapattı.

 

TOPLANTIYA BEBEĞİYLE KATILDI

Kent adına önemli kararlar alınan toplantıda tam bir aile tablosu da hakimdi. DBP'li meclis üyesi Sema Aişeoğlu toplantıya bebeğiyle eşlik etti. Çocuğunu bir an olsun kucağından indirmeyen meclis üyesi kararları da dikkatle dinledi. Meclisin en küçük üyesi olan bebek de annesinin kucağında etrafını seyrederek vakit geçirdi. 

Son yıllarda Türkiye'de annelik gibi muhteşem bir role sahip kadınların aynı zamanda siyasette de aktif rol almasıyla bu manzaralarla sık sık karşılaşılacağa benziyor. 

 

 AJANSURFA

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 07:58
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15