Urfalı işçiler ekmek parası kazanırken zehirlendi!

Diyarbakır ve Urfa'dan Sivas'a giden ve 1 hafta önce ilaçlanan tarlada çalışan işçiler, zehirlendi.

Urfalı işçiler ekmek parası kazanırken zehirlendi!
banner38

Şanlıurfalı mevsimlik işçilerin çilesi bitmiyor.

Ya yollarda can veren, yada gittikleri illerde türlü zorluklar çeken mevsimlik işçiler bu kez zehirlendi. Olay, Sivas'ın Ulaş ilçesine bağlı Aşağıada köyü yakınlarında meydana geldi. Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan Sivas’a giden tarım işçileri, iddiaya göre yaklaşık 1 hafta önce ilaçlanan tarlada çalıştıkları sırada aniden rahatsızlandı. Üstelik aralarında çocuklar da bulunuyordu. 

Mide bulantısı, kusma ve kaşıntı şikayetleri ile ilçedeki hastaneye giden daha sonra Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Numune Hastanesine sevk edildi.

İşçilerin tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbayrak zehirlenme olayına dair yaptığı paylaşımda "Tarım Bakanlığı’ndan aldığım bilgiye göre 17 kişi tarım ilacı olduğu tahmin edilen kimyasaldan zehirlenmiş. 1 Kişi tedbir amaçlı yoğun bakımda. Diğer işçiler ayakta tedavi edilmiş" ifadelerini kullandı.

GÖZLER URFALI VEKİLLERDE

Geniş tarım arazilerine sahip Şanlıurfa'dan her yıl onbinlerce işçi Türkiye'nin farklı illerine giderek tarlalarda ekmek parası kazanmaya çalışıyor. Kentte su gelmeyen kurak tarlalarda ekim yapılmadığı için işçiler de farklı illerde mevsimlik işçi olarak alın teri döküyor. Tarım dışında diğer sektörlerde de bölgede istihdam alanı dar olduğu için yaz kış demeden yolara düşen, çocukları eğitimden mahrum kalan, yaşlıları ardında bırakmak zorunda kalan aileler, gittikleri yerlerde de çadırlarda zorlu yaşam mücadelesi veriyor. 

Bölge halkının içine düştüğü bu çileli durumdan kurtulmak için tek çözüm adresi ise Meclis. Şanlıurfa'nın da mecliste 14 vekili bulunuyor. Her ne kadar araştırma komisyonları kurulsa da bugüne kadar işçiler ile ilgili iyileştirmede kayda değer bir ilerleme kaydedilmedi. İşçiler sorunun çözümü için yine vekillerden Meclis'te gerekli çalışmaları yapmalarını istiyor. 

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 21:41
YORUMLAR
Salih alptekin
Salih alptekin - 4 ay Önce

Allah icin

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15