Urfa'da sağlık camiası bu vurgunu konuşuyor!

Kapanan Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde dolandırıcılık skandalı patlak verdi. Bazı hemşirelerin nöbet tutmadıkları halde nöbet tutmuş gibi gösterip bu şekilde vurgun yaptıkları ortaya çıktı. Durumu fark eden Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Ekmen, hem idari hem adli soruşturma başlatılmasını hem de vurgunun başını çeken hemşirenin açığa alınmasını sağladı. Genişletilerek devam eden soruşturma kapsamında başka çalışanların da açığa alınabileceği tahmin ediliyor.

Urfa'da sağlık camiası bu vurgunu konuşuyor!
banner38

Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, yaklaşık 3 ay önce Eyyübiye’de yeni açılan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesine taşınarak burada hizmet vermeye başladı. Hastanenin taşınmasıyla birlikte sağlık personelleri de yeni hastane bünyesinde görev yapmaya başladı. Eski hastaneden başhemşire olarak gelen B.B., yeni görev yeri olan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başhemşire yardımcısı oldu. Bu esnada hemşireler arasında nöbet ücretleri ile ilgili “sahtekarlık” yapıldığı ve bu şekilde “devletin dolandırıldığı” gündeme geldi.

Dolandırıcılığın odağındaki isim olan B.B. Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde görevlendirildi. Kapanan eski hastane ile ilgili bu iddiaları duyan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğini bilgilendirip idari soruşturma başlattı. Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde yaklaşık bir yıl boyunca yapılan vurgunun tüm boyutu anlaşılınca, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Cihan Ekmen'in talimatıyla B.B. hakkında dün Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu ve açığa alındı.

 

DİĞER HEMŞİRELERİN HESAPLARINI KULLANIYORLARDI

 

Soruşturma genişletilerek devam edecek. Bir grup hemşirenin daha geçen yıl yapılan vurgunun içerisinde olduğu ve böylece haksız kazanç elde ettikleri ileri sürülüyor. Sahtekarlık yaparak dolandırıcılık olayına karışan hemşireler, sadece devleti zarara uğratmakla kalmıyor meslektaşlarının hakkı olan döner sermayeden de haksız kazanç olarak para elde etmiş oluyordu. Her ay yaklaşık 50 bin liralık vurgunun yapıldığı hastanede bu durum, o dönemin yetkililerince fark edildi mi edilmedi mi bilinmez ama çalışanların büyük bölümünün haberdar olduğu kesin. Çünkü vurgunu yapan hemşireler, çoğu birim sorumlusu olan hemşirelerin adı ve hesapları aracılığı ile parayı alıyordu.

 

BAŞHEMŞİREYİ KARŞILARINA ALMAK İSTEMİYORLARDI

Bazı hemşirelerin karıştığı vurgun çarkı iddiaya göre şöyle işliyordu… Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesindeki başhemşire ve bazı birim sorumluları başka meslektaşlarının isimlerini nöbetçi olarak yazdırıp, hesaplarına ücret yatırılmasını sağladı. Hesap sahibi sağlık personeli, kendisine ait olmayan nöbet ücretini hesabından çekerek veya EFT yaparak daha önceden anlaştığı gibi meslektaşına teslim ediyordu. Bazıları bu sahtekarlığa alet olmak istemediği şeklinde karşılık verirken, bazı çalışanlar da başhemşire ya da birim sorumlusu ile arasının bozulmaması için bu sahtekarlıklarına alet olmayı kabul ediyordu.   

 

BAŞI ÇEKEN HEMŞİRE DÜN AÇIĞA ALINDI

Gazete İpekyol Haber Merkezine ulaşan bazı sağlık personelleri, olayı bildiklerini ancak deşifre olmak istemediklerini belirtti. Yapılan ihbarda, “Olayı biliyoruz ancak biz şikayet edemeyiz. Çünkü daha üst düzey yetkililerin de bu işin içerisinde yer almaları halinde bizi sürgün ederler. Ama bu haksızlığın da ortaya çıkmasını istiyoruz. Çünkü döner sermayeden alınan bu para hepimizin hakkı.” şeklinde ifadeler yer aldı. Çalışanların bildiği ancak açıklamaktan korktuğu bu olay, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ve Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri tarafından açığa çıkarılıp üzerine gidilmeye başlandı. Şimdi sıra olaydan haberdar olan sağlık çalışanlarında… Bildiklerini anlatmaları halinde, bu vurgunun boyutu ve kimlerin bu çarkın içerisinde olduğu tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmış olacak. Daha önce başlayan idari soruşturma devam ederken, B.B. hakkında dün hem Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu hem de açığa alındı.

 

SAHTEKARLIK TEKLİFİNİN REDDEDİLDİĞİ BİR KONUŞMA KAYDI

Hemşireler önce kendi aralarında birbirlerine düştü. Bu esnada bu olayın açığa çıkacağını anlayan bazı hastane çalışanları, B.B.’nin sahtekarlık teklifini ve kendisinin ret yazışmasını cep telefonuna kaydetti. Gazete İpekyol’un ele geçirdiği bir WhatsApp yazışmasında şu ifadeler yer alıyor:

- G…..’a bildir bu durumu

- B….. Hanım arkadaşlar kabul etmedi eklemeyi ben eklemiyecem. Orada oturduklarına saysınlar diyorlar.

- TM sen ve B….. olmaz mı. İkiniz

- B.... de istemedi. Açıkçası onlar böyle konuşunca benimde içime kurt düştü.

- Tm D....

 

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-AJANASURFA

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 08:10
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15