Urfa'da 6 milyonluk dava! Karar verildi

Şanlıurfa Zahireciler Borsası’nda yaklaşık 40 esnafın 6 milyon lira dolandırıldıkları iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Mahkeme M.A’nın tutukluluğuna, diğer iki sanık için de hem yurt dışı yasağı hem de denetimli serbestlik kapsamında yargılanmasına karar verdi.

Urfa'da 6 milyonluk dava! Karar verildi
banner38

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Şanlıurfa Zahireciler Borsası'ndaki 40 esnaf, yaklaşık 6 milyon lira dolandırıldıklarını öne sürerek suç duyurusunda bulunmuştu. İşte o davanın ilk duruşması dün Şanlıurfa 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme M.A’nın tutuklu yargılanmasına, diğer iki sanık olan L.B. ve İ.B için de hem yurt dışı yasağı hem de denetimli serbestlik kapsamında yargılanması karar verdi. Bir sonraki duruşma ise 19 Temmuz 2019’a ertelendi.

6 MİLYON LİRALIK DOLANDIRICILIK

Şanlıurfa Zahireciler Borsasında 40 esnaf, borsaya taşınan M.A., L. B. ve İ.B. isimli kişiler tarafından 6 milyon lira dolandırıldığını iddia etmişti. Hububat alım-satım sezonunun başlamasıyla birlikte Zahireciler Borsasında işyeri kiraladıkları ileri sürülen 3 kişi, iddiaya göre ilk etapta peşin alışveriş yaparak güven sağladıktan sonra son bir aylık süreçte 40 esnaftan 6 milyon lira tutarında hububat aldıktan sonra ortadan kayboldu.

Borsada bulunan işyerini kapatarak ortadan kaybolan 3 kişiye ulaşamayan ve savcılık ile polise başvuran esnaf, biran önce kendilerini dolandırarak mağdur eden şüphelilerin yakalanmasını istedi. Zahireciler Borsası Başkanı Feridun Turan, "Zahireciler Borsasında 275 esnaf olarak burada faaliyet gösteriyoruz. Burada 40 esnafımız çiftçilerin hububatını sattığı için yaklaşık 1 ay içerisinde 6 milyon lira dolandırıldı. Bu mağduriyetin giderilmesi için üst makamlara durumu ilettik. Esnaflar olarak biran önce bu şahısların yakalanmasını istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

DOLANDIRILANLAR ARASINDA ŞEHİT BABASI DA VARDI

Zahireciler Borsasında 25 yıllık esnaf olan aynı zamanda şehit babası olan İsmail Çiftçi ise 300 bin lira dolandırıldığı belirterek, "Burada açık usul arttırmayla hububat satıyoruz. Burada alım-satım işlerimiz güven itibarıyla yapılmaktadır. Genellikle alışverişte 10-15 günlük süre isteniyor. Bunun için senet ve çek kullanmıyoruz. Bu şahıslarda buraya gelerek, işyeri açtılar. Bizlerde onlara güvenerek mal verdik ama 40 esnafı dolandırarak, herkesi mağdur ettiler. Beni de 300 bin lira dolandırdılar. Bu kadar insanları mağdur etmelerini vicdanen nasıl kabul ediyorlar. Bunların mutlaka cezalandırılmasını istiyorum"

Esnaf olan Murat Ayneli ise organize bir şekilde dolandırıldıklarını dile getirip, yetkililerden mağduriyetlerinin giderilmesini beklediklerini vurguladı.

Şanlıurfa'da 40 esnaf dolandırıldı!

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 09:15
YORUMLAR
poyraz poyraz
poyraz poyraz - 4 ay Önce

İnşAllah adalet yerini bulur hak ettikleri cezayı alırlar.

Baran_kizmaz
Baran_kizmaz - 4 ay Önce

Yanı beskurus fazla verırsenız so ucu bu olur

Kartal
Kartal - 4 ay Önce

Haberi yapmadan önce araştirin sonra haber yapin bi zahmet .

Kartal
Kartal - 4 ay Önce

Bunlarin hepsi 50 bin yuz bin fazlasina mal satmadinizmi bu adama hakettiginizi niye demiyosunuz da saga sola kendinizi atiyosunuz.

Halil ibo
Halil ibo - 4 ay Önce

Bu kriz sadece bizimi vurdu arkadaş adamlar milyonlarla oynuyor kriz var diyor yemeyenin malını yatlar

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15