Suruç'taki ‘canlı bomba’ davası ertelendi!

Kasım'da dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için bugüne ertelenen Suruç Davası, bugün ki duruşmada da ileri bir tarihe ertelendi.

Suruç'taki ‘canlı bomba’ davası ertelendi!

Suriye'nin Kobani ilçesine yardım götürmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Suruç’a giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptığı sırada IŞİD üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Patlamada 33 kişi hayatını kaybetti, 104 kişi de yaralandı.

Saldırının ardından başlatılan soruşturma kapsamında Ankara Katliamı davasından tutuklu olan Yakup Şahin ile Suriye’de bulunduğu belirtilen Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkında 104’er kez müebbet hapis cezası istemiyle açılan dava açılmıştı.

Davanın 8'inci duruşması bugün Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, saldırıdan yaralı kurtulanlar ve hayatını kaybedenlerin yakınları ile HDP Şanlıurfa Milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü’nün de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. 

Ankara'daki Tren Garı saldırısıyla ilgili tutuklu bulunan ve Suruç davasının tek tutuklu sanığı olan Yakup Şahin, duruşmaya, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi(SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada ölenlerin yakınları ile tanıkların ifadeleri alındı. 

Saldırıda yaşamını yitiren Hatice Ezgi Sadet’in babası Ali Sadet, "Nasıl ki insana hava, su lazımsa, adalet de o kadar lazım. Bir gün mutlaka adaletin geleceğine inanıyorum. Sizin mahkemenize güvenmiyorum fakat davamızı da takip etmekten vazgeçmeyeceğim" dedi. Ölen Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız da "Yüreklerimizi yaktılar şimdi de izliyorlar ama bizi vazgeçiremeyecekler. Davamızı takip edeceğiz. Gün olur devran döner ve adalet mutlaka yerini bulur, buna inanıyorum" diye konuştu.

 

AVUKAT, VEKALET ALAN POLİSİN BULUNMASINI İSTEDİ

Ailelerin avukatlarından Sevda Çelik Özbingöl ise "Canlı bombalı saldırı günü Suruç’a fotoğraf çekmek için geldiğini iddia eden Abdullah Ömer Arslan’ın, Suruç’a geldiği motosikletinin satılması için vekalet verdiğini iddia ettiği polis memurunun bulunması zorunludur, mahkemece araştırma yapılmalıdır" diye konuştu. 

Mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Mayıs'a erteledi.

AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 11:57
banner8
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15