Şanlıurfa'da görev yapan sahte öğretmenden şok itiraflar

Şanlıurfa'daki 29 öğretmen adayını sahte diplomalarla atanmasına sağladığı iddia edilen şüpheliler yargı önüne çıktı. Şüphelilerden A.P.'nin Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunu olmasına rağmen beden eğitimi öğretmenliği yaptığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa'da görev yapan sahte öğretmenden şok itiraflar
banner53

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı başlattığı soruşturma kapsamında sahte lisans diplomaları ile 29 öğretmen adayının atamasının yapıldığını belirledi. Atamalarda aracıların Adana'daki şahıslarla irtibata geçildiğinin tespit edilmesi üzerine dava dosyası Adana'ya gönderildi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre aralarında sahte diploma çetesinin elebaşı iddia edilen ve hakkında 354 yıl hapis istenen Ziya Kadiroğlu ile 24 şüpheli mahkemeye çıktı. 

Mahkemede konuşan sahte diploma kullanan şüphelilerden Türk Dili ve Edebiyatı mezunu A.P. dershanede çalıştığı süre zarfında F.U. ile tanıştığını söyledi. F.U.'nun kendisine atama konusunda yardımcı olacağını söyleyen A.P." F.U. tercih işlemlerinin tamamlandığını bildirir sarı bir zarf verdi. Zarfın içinde beden eğitimi öğretmenliği bölümü diploması bulunuyordu. Kendisine Türk Dili Edebiyatı bölümü mezunu olduğumu söyledim. Ancak, 'Bilahare kendi branşıma geçeceğimi bu durumdan milli eğitimin haberdar olduğunu' söyledi. Zarftaki belgelerle milli eğitime başvurdum, herhangi bir sorun çıkartmadılar" dedi. 

F.U.'nun daha sonra kendisinden işlemler dolayısı ile Ankara'ya gidip geldikleri için  para istediğini A.Ş'ye 45 bin lira nakit verdiğini söyledi.

Diplomanın sahte olduğunu bilmediğini dile getiren A.P. "Diplomanın sahte olduğunu göreve başladıktan 4 ay sonra müfettişten öğrendim" ifadelerini kullandı.

Sahte diplomalara aracılık ettiği iddia edilen şüpheliler ise suçlamayı kabul etmedi.

Mahkeme, sanık Ziya Kadiroğlu'na iddianamenin tebliğine, savunmaları alınmayan sanıkların talimatla savunmalarının alınmasına, sorgusu yapılan sanıklar hakkındaki adli kontrol kararlarının kaldırılmasına karar verdi.

Duruşma bir sonraki tarihe ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2017, 08:08
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15