Şanlıurfa'da cami kubbesi çöktü! İlk görüntüler (GÜNCELLENDİ)

11 Nisan Külliyesi'nin kubbesi çöktü. Göçükte çok sayıda işçi yaralandı.

Şanlıurfa'da cami kubbesi çöktü! İlk görüntüler (GÜNCELLENDİ)
banner38

Olay, öğle saatlerinde Bamyasuyu Mahallesi'nde Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli atılan ve Osmanlı ile Selçuklu mimarisine uygun olarak yapılması planlanan 11 Nisan Külliyesi'nde meydana geldi.

Külliye kubbesine çakılan tahta kalıplara beton döküldüğü sırada göçük oldu. İddiaya göre yağışlardan dolayı tahta kalıpların zarar görmesi göçüğü tetikledi. Yıkılan kubbede çalışan işçiler molozların altında kaldı. İhbarla bölgeye AFAD, itfaiye ve sağlık görevlileri sevk edildi.

2'si ağır 6 işçinin yaralandığı ve çoğunun Suriyeli olduğu öğrenildi. Yaralılar kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Göçüğün öğle yemeği saatine denk gelmesi daha büyük bir faciayı da önledi. 

    

 

Göçük alanında işçilerde baret, kemer gibi önlemlerin olmadığı görüldü. 

 

Öte yandan kubbe çökmeden önce bir mühendisin "Kubbenin simetriği bozuk" dediği iddia edildi.

  (Çöken cami kubbesi)

 

 

GÖÇÜKTEN ÖNCE CAMİ KUBBESİ

    

 

KÜLLİYE HAKKINDA

  

 

6 bin 360  metrekareden oluşacak olan külliyenin, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde yapılması planlandı. 30 metrelik çelik köprü ile bağlantısı yapılacak olan 10 kubbeli 11 Nisan Külliyesinde bin metrekare avlu, okuma salonu, konferans salonu, iki Kuran kursu ve kadınlar için derslikler yer alacağı açıklanmış, Külliye tamamlandığında Osmanlı ile Selçuklu mimarisinin birleştiği bir yapının ortaya çıkacağı belirtilmişti.

Hüseyin ÖZKAN-Özlem ÇELİK/AJANS URFA 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 09:13
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15