Kesinti olmasın diye kazık çaktılar!

Suruç’taki 6 hanelik bir köyde sürekli elektrik kesintisi yaşanınca köy sakinleri şalteri sabitledi. Panoya dayanan kalaslar yerden çakılmış kazık görüntüsüne sebep olunca dağıtım şirketi ekipleri de hayret etti.

Kesinti olmasın diye kazık çaktılar!
banner53

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. arıza, onarım ve bakım ekipleri, Suruç ilçesine bağlı Aşağı Gömme köyünde yaşandığı ileri sürülen sorunla ilgili yayınlanan bir haber üzerine zaman geçirmeden buraya giderek inceleme yaptı. Ancak inceleme sonunda iddia edildiği gibi trafoda herhangi bir arıza olmadığı, söz konusu kalasların da şalter bir daha atmasın diye buraya dayandıkları belirlendi. Toplam 6 haneli köyü besleyen 50 kVA’lık elektrik trafosunun ise normalde 40 haneye yetecek güçte olduğu bildirildi.

 

PANO İÇİN DEĞİL ŞALTER İÇİN KONULMUŞ

Şanlıurfa’daki bazı yerel basın organlarında ‘Köylü kendi çözümünü kendisi üretti’ başlığı ile yayınlanan haber üzerine Dicle Elektrik Dağıtım, hemen onarım ve bakım ekiplerini Suruç’un Aşağı Gömme köyüne gönderdi.

Ekipler, aşırı ısınma durumunda trafoyu koruyacak şalterin de bulunduğu panoya dayalı kalasları görünce, bağlantılarda bir sorun olduğunu düşündü. Ancak kontroller sonunda bağlantıların sağlam olduğu belirlenince, kalaslarının gerçekte panoyu tutmak için değil, aşırı yük binen trafoya ait şalter bir daha hiç atmasın diye buraya dayandığı belirlendi.

Görevliler, trafonun koruma mekanizmasını devreden çıkaran ve aşırı ısınma durumunda yanmasına sebep olacak kalasları buradan çıkararak, kilidi kırılan panoya yeniden kilit taktı.

 

ÖNCE BİLGİLENDİRİLDİ, SONRA UYARILDILAR

 

Enerji şirketinin yetkilileri, müşterilerine kesintisiz elektrik vermek için çalıştıklarını, bu sebeple gelen arıza bildirimlerini anında değerlendirdiklerini bildirdi. Aşağı Gömme köyünden Mart ayında gelen 5 ayrı arıza bildiriminde de ekiplerinin aynı gün müdahale ederek sorunu çözdüğünü kaydeden yetkililer, 6 haneli bu köyü besleyen trafonun 50 kVA gücünde olduğunu ve normal şartlarda 40 haneye rahatlıkla yeteceğini de belirtti.

Yetkililer, bu tür müdahalelerin yarattığı tehlikeler konusunda köylüleri bilgilendirip, uyarıldığını da kaydetti.

AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 11:39
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15