İşçi ölümlerinde Urfa ilk sıralarda

İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, ekim ayında iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerin verilerini açıkladı. Şanlıurfa ilk sıralarda yer aldı.

İşçi ölümlerinde Urfa ilk sıralarda
banner53

İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG)Meclisi verilerine göre Ekim ayında en az 177 işçi iş cinayetine uğrarken, Türkiye’de 2018 yılının ilk on ayında en az bin 640 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Yapılan araştırmalarda ise Türkiye’de en çok iş cinayetlerinin yaşandığı iller arasında birinci sırada yer alan İstanbul’da 20 işçi yaşamını yitirirken, ikinci sırada Kocaeli’de 12, Antalya’da 10, Manisa’da 9, İzmir ve Mersin’de ise 8 işçi hayatını kaybetti.  Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, madencilik, ticaret/büro, metal, belediye/genel işler ve enerji işkollarında gerçekleşti.  İSİG Meclisi, yüzde 55’ini oluşturan çiftçi ölümlerinin ise bir kısmının başkasının tarlasını işleme ya da çobanlık vasıtasıyla ücretli olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, bununla birlikte net olarak bir oran vermedi.

İSİG yaptıkları açıklamada, “Bu ay inşaatta ölenlerin toplam iş cinayetlerindeki oranı yüzde 24. Ancak yapı işleri olarak incelediğimizde bu oran yüzde 30’a çıkıyor. Ekim’de Türkiye’nin 51 şehrinde ve yurtdışında üç ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik. En çok iş cinayeti İstanbul, Kocaeli, Antalya, Manisa, İzmir, Mersin, Ankara, Elazığ, Kütahya, Muğla ve Şanlıurfa’da yaşandı. Ölenlerin 3’ü (yüzde 1,69) sendikalı işçi, 174 işçi ise (yüzde 98,31) sendikasız” ifadelerine yer verdi. 


 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 14:49
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15