Gurbette can verdi, memleketi Urfa'da defnedildi

Şanlıurfa'dan Yozgat'a mevsimlik işçi olarak giden 20 yaşındaki genç kız kanalizasyona düşerek hayatını kaybetti. Bir Urfalı aile daha ekmek parası için gittikleri gurbetten tabutla döndü. Genç kız köyünde defnedildi.

Gurbette can verdi, memleketi Urfa'da defnedildi
banner53

Şanlıurfalı bir mevsimlik işçi daha gurbette can verdi.

İddiaya göre 20 yaşındaki Gülbahar Akdeniz mevsimlik tarım işçisi olarak ailesiyle Siverek'ten Yozgat'a gitti. Yozgat'ın Songur ilçesine bağlı bir köyde odun toplayan genç kız, kanalizasyona düştü. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekipleri tarafından çukurdan çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edilen genç kızın hayatını kaybettiği belirlendi. Genç kızın cenazesi otopsi için hastane morguna kaldırılırken olayla ilgili de soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Genç kızın cenazesi ise yapılan otopsi işlemlerinin ardından aileye teslim edildi ve dün Karacadağ Çıkrık köyüne defnedildi.

URFA'NIN MEVSİMLİK İŞÇİ DRAMI

Şanlıurfa Türkiye'de en verimli tarım arazilerine sahip bir coğrafyada bulunuyor ancak verilere bakıldığında da en çok mevsimlik işçisi bulunan kentlerin başında geliyor. Neden mi?

Tarım arazileri ya yapılaşmaya kurban ediliyor yada su toprakla buluşmadığı için her yıl onbinlerce kişi diğer illere işçi olarak göç ediyor. Gittikleri yerlerde ya kaza geçirip can veriyorlar yada gurbette işçi olmanın her türlü zorluğuna katlanıyorlar. Çavuş sistemi, çadırda yaşam, elektrik ve susuz yerler, okul çağında başlayan göç, arkada kalan hasta ve yaşlılar... 

Tüm bunlar bir toplumun hakettiği yaşam düzeyinin çok altındaki hayatlar. 

Peki ne yapılmalı?

Genç nüfusun da fazla olduğu kentte işçi sayısı oldukça fazla. İşsizlik ise aynı oranda yüksek. Çünkü kentte yeterli istihdam alanı bulunmuyor. Sanayileşmede yeni yeni atağa geçen kent özellikle son zamanlarda Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin'in girişimleri ile yatırımcılar tarafından ilgi görmeye başladı. Bu yeni gelişmeler mevsimlik tarım işçiliğinin ise önüne geçemedi. Zira okuma-yazma bilmeyen kırsal kesimdeki vatandaşların tek geçim kaynağı olan tarımda iyileştirilmeye hala gidilemedi. Su hasret topraklar nedeniyle vasıfsız olarak tanımlanan vatandaşlar köydeki topraklarını bırakıp başka kentlerin işçisi oluyor. İşçi göçünün yanısıra kentin tarım ekonomisi de kalkınmıyor. 

Mecliste milletvekili sayısını 14'e yükselten kentin bir de sulama ve enerji amacıyla kurulan Atatürk Barajı'na da sahip olmasına rağmen her yıl onbinlerce kişinin mevsimlik tarım işçisi olması ise büyük tezat oluşturuyor. Vekiller aracılığı ile tarım ve ekonomi politikaları iyileştirilmesi, eğitim politikası ile güçlendirilmesi gereken bir sürecin içine girilmeli.  

Özellikle işçiler artık kendi memleketlerinde alın teri dökmek istediklerini belirterek yeni neslin yollarda ve gurbette can vermesinin önüne geçilmesini istiyor. 

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2019, 18:33
YORUMLAR
Mehmet ay
Mehmet ay - 1 ay Önce

Ne yazikki urfa sahipsiz 14 vekil degil 100 vekili olsa da bas

Hasan koyuc
Hasan koyuc - 1 ay Önce

Benim değil yalaka meclis kürsüsünden bir kelime etmeye korkuyolar urfanın bunca sorunu varken kimse çıkıp bi kar etmiyo ya ne işe yaramaz insanlarsınız ya bir vatandaş olarak ben bir kaçtane sayım işsizlik tarım desteği dedaş zulmü yapılmayan çevik küvet kavşağı ipekyol kavşağı ve tarım arazisinin imarar açan belediyeler daha niceleri

Abu sinan
Abu sinan - 1 ay Önce

Sagol sun millet vekilleri cok güzel calışıyor bu garibanların gunahı bunların boynunda herkes suclu

Bedir çorman
Bedir çorman - 1 ay Önce

Selamünaleyküm Öncelikle sevgili kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum ailesine başsağlığı diliyorum Allah mekanını cennet eylesin inşAllah lütfen artık buna dur diyelim memleketimize yatırım yapalım fabrika açalım kendi Memleketimizde her şey varken başka memleketlere göç etmeyelim lütfen Allah rızası için büyüklerimize sesleniyorum memleketimize yatırım yaparım iş sahası açalım insanlarımız başka yerlerde perişan olmasınlar çadırlarda kalmasınlar Yazıktır Günahtır kendileri lüks yerlerde yaşarken gariban perişan fakir insanlarımıza el uzatalım lütfen Çünkü aynı işi ben de yaptım yıllarca mercimek topladım pamuk topladım Adana'da Yozgat'ta Ankara'da O yüzden okuyamadım Şu an hiç bir mesleğim yok sadece şunu söylüyorum lütfen köylümüze komşumuza memleketlimize sahip çıkalım saygılarımı sunuyorum.

Ahmet karataş
Ahmet karataş - 1 ay Önce

Milletvekillerimiz ya urfanin sorunlarini dile getimeye korkuyolar yada utaniyolar yada 40 bin lira alip yatmaya alışmışlar henim hakkım zıkkım olsun helal etmiyorum belediye başkanı da dahil kim neyden sorumluysa ve işini yapmiyorsa yemez inşAllah o parayı...

Ali vakkas
Ali vakkas - 1 ay Önce

HERSENE 70000 ( 70 BIN ) COCUK DOGUYOR URFADA.TURKIYE REKORU URFADA .BU KADAR COK GENC NESLE IS IMKANI ABD DE BILE VULUNMAZ.MALESEF COK GENC DOLAYISIYLE COK ISSIZ VAR.

Ali kurt
Ali kurt - 1 ay Önce

Urfa sahipsiz ve sahipsiz olmaya da devam edicek yazık gunah degil mi bu insanlarımıza millet vekilleri neredesiniz sizi bu millet secti. Bu millette hizmet etmeniz için secti oraya gidip keyf çayın diye degil daha. 20 yasında hayatının baharında bu hayata veda etti Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

M ali çizik
M ali çizik - 1 ay Önce

Doğrudur ben bir köy muhtarı olarak katılıyorum benim kendi toprağım varken niye gurbetde başkasının işçisı olim benim 80 dünüm tarlam var bende çocuklarımı gurbete yoluyorum su yok atatürk baracı dicle baracı varken malesrf siverek halkı olarak sanki bu iki baracın ortasında deyiliz yıtkililere sesleniyorum 15 sene evelden pırojeler var ama faliet ve çaba yok daha çok baharları kayıp edeceğiz baharımız kışa düner bu bizim doğu ve güneydoğu kaderimiz olmuş saygılar m ali çizik kırbını yeni ismi direkli muhtarı ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun


SIRADAKİ HABER

banner14

banner15