Flaş 'ölüm' sıralaması... Urfa ilk 3'te!

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre Mayıs ayında 163 kişi hayatını kaybederken, en çok iş kazasının yaşandığı 3. il Şanlıurfa oldu.

Flaş 'ölüm' sıralaması... Urfa ilk 3'te!
banner38

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Mayıs ayı iş kazaları raporunu açıkladı.

Mayıs ayında 163 iş kazasının yaşandığını aktaran İSİG Meclisi, kazalarda 9 çocuk, 12 kadın ve 6 da göçmenin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ocak ayında en az 159, Şubat’ta en az 127, Mart’ta en az 114, Nisan’da en az 153 işçi ve Mayıs’ta da en az 163 olmak üzere; Türkiye’de 2019 yılının ilk beş ayında en az 716 işçi, iş kazasında yaşamını yitirdi. Raporda 163 emekçinin 126’sının ücretli işçi ve memur, 37’sinin de kendi hesabına çalışan çiftçi ve esnaflardan oluştuğu aktarıldı.

9 ÇOCUK İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İSİG raporunda ölenlerin 12’sinin kadın işçi, 151’inin de erkek olduğu bilgisi paylaşıldı. Kadın işçi kazalarının tarım, kimya, eğitim, sağlık ve eğlence işkollarında gerçekleştiği aktarıldı.

Raporda çocuk işçi ölümlerindeki oran da dikkat çekti. Dördü 14 yaş ve altında olmak üzere Mayıs’ta dokuz çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi kazalarında tarım, kimya, ağaç, metal ve taşımacılık işkollarında gerçekleşti.

Kaçak ve güvencesiz çalıştırılan 6 mülteci/göçmen işçi de yaşamını yitirenler arasında. Mülteci/göçmen işçilerin 3’ü Suriyeli, 2’si Afganistanlı, 1’i Kolombiyalı.

EN ÇOK ÖLÜMLÜ KAZALAR TARIM SEKTÖRÜNDE

Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, madencilik, belediye/genel işler, ticaret/büro, metal, konaklama/eğlence, kimya ve sağlık işkollarında gerçekleşti. Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 36’sı ücretli.

En fazla ölüm nedenlerinin başında ise trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme ve zehirlenme/boğulma geliyor.

ŞANLIURFA ÜÇÜNCÜ SIRADA!

Raporda Mayıs’ta Türkiye’nin 55 şehrinde iş cinayeti gerçekleştiği belirtilirken, en çok iş cinayeti 17 kişiyle İstanbul'da gerçekleşti. İstanbul'u 11 kazayla Antalya takip ederken, 8 iş kazasıyla Şanlıurfa ise 3'üncü sırada yer aldı.

AJANS URFA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15