Ceylanpınar olayında karar çıktı! Yine aynı sonuç

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polisin evlerinde öldürülmesi olayında iki polisin failleri olarak yargılanan sanıklara ikinci beraat kararı, Gaziantep Bölge Mahkemesi’nden çıktı.

Ceylanpınar olayında karar çıktı! Yine aynı sonuç
banner38

Ahval'ın haberine göre Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği berat kararının ardından dava savcısı ve maktul ailelerinin sanıklar aleyhine Gaziantep Bölge Mahkemesi’ne yaptığı itiraz, reddedilerek beraat kararı verildi.

22 Temmuz 2015’te Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde Terörle Mücadele Şubesi polisi Feyyaz Yumuşak ve ev arkadaşı Çevik Kuvvet Şubesi polisi Okan Acar, Bahçelievler Mahallesi’ndeki evlerinde öldürüldü. Cinayetler, devlet nezdinde çözüm sürecinin bitirilmesine gerekçe olarak gösterildi. Cinayetin ertesi günü, olayın failleri olarak polisleri öldürüldükleri iddiasıyla 13 kişi gözaltına alındı, bunların yedisi tutuklandı. Davanın dördüncü duruşmasında üç sanık tahliye edildi. Ancak sanıklardan Hasan Aydın, Hüseyin Aydın, Sedat Aydın ve Mehmet Naci Yılmaz iki defa ağırlaştırılmış müebbet istemiyle tutuklu yargılandı.

Üç yıllık tutuklu yargılamanın ardından 1 Mart 2018’de Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla beraat ettiler ve serbest kaldı. Fakat davada görevlendirilen altıncı savcı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dariesi’ne sanıkların aleyhine itirazda bulundu. Yaklaşık bir yıl süren itiraz süreci sonuçlandı. 5 Nisan 2019’da Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi sanıkların lehine karar vererek, itirazı reddetti ve Urfa yerel mahkemesinin verdiği beraat kararını onadı. Mahkemenin gerekçeli kararında ise sanıkların olayla ilgili olmadığı belirtildi.

(Kaynak: Ahval)

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 14:50
SIRADAKİ HABER

banner14

banner15