Bakanlık kararı Şanlıurfa’da ihlal ediliyor iddiası!

Eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içeceklerin satışını engellemek için hayata geçirilecek "Okul Gıdası" uygulaması Şanlıurfa’da şimdiden ihlal edildi. Bazı kantin işletmecileri onaysız ürünleri kantinlerinde depoladı bile.

Bakanlık kararı Şanlıurfa’da ihlal ediliyor iddiası!
banner53

Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında 2 Ocak 2019 tarihinde hazırlanan protokolle, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okul ya da kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, çay ocağı, büfe gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdaların üzerinde okul gıdası logosu bulunması kararı alındı.

Okulların açıklamasına sayılı günler kala öğrencilerin sağlıklı besinler tüketmesi amacıyla hazırlanan ‘Okul Gıdası Logosu Uygulaması’ 16 Eylül’de başlayacak. Uygulama ile kantinlerde artık gazlı içeçek ve cips gibi zararlı gıdalar satılamayacak. Raflarda yalnızda Okul Gıdası logosu bulunan gıdalar yer alacak.

Uygulama velileri mutlu ederken, kantin işletmecileri ise durumdan şikayetçi oldu. Öyle ki Şanlıurfa’da uygulamanın ihlal edildiği iddia edildi.  Bir kantinde uygulama dışında kalan gıdaların depolandığı belirtilerek ilgili bakanlıklara şikayet edildi.


 

Kentte uygulamanın hayata geçirilmesi için sıkı bir denetimin gerektiği ortaya çıktı.

AJANS URFA

SIRADAKİ HABER

banner14

banner15